remute work
Stil života

Remote work

Remote work – slika budućnosti

Coworking i Coliving su modeli rada i života u budućnosti. Pojmovi se koriste u kontekstu digitalnog nomadstva koje sustavno postaje svjetski trend. Coworking su mjesta (objekti) gdje se okupljaju digitalni nomadi, rade svoj “remote work”, druže se međusobno i održavaju duh timskog rada. Tehnološki su opremljeni potrebnom infrastukturom koja omogućava spajanje na internet i korištenje svih alata potrebnih za sastanke na daljinu, videokonferencije, telekonferencije i slično. Za sada je ovaj način rada u coworking-u omogućen u velikom broju zemalja među kojima je i Hrvatska u kojoj se pomno prati ovaj pravac u smislu organizacije raznih lokacija za coworking.

Coliving je, sa druge strane, objekt gdje remote work-eri žive skupno. Što se tiče coliving-a za sada kod nas ne postoje formalni objekti koji bi zadovoljili kriterije ovakvog  načina stanovanja, ali postoji smjer razvoja takvih prostora. Kod nas su još uvijek aktualni najmovi soba i stanova za grupno stanovanje (cimeri).

Remote work i zarada

Na ovom linku je popis i objašnjenje svih poslova koji se mogu obavljati “remote”. Prije vaše odluke o radu na internetu, dobro promislite što želite od tog rada.

Virtualni asistenti sve su brojniji na našim prostorima i jedan su od “remote work” ideja. Njihova područja rada su u raznim djelatnostima koja obavljaju sa udaljenih lokacija. Uglavnom dogovaraju poslove preko poznatih stranih i hrvatskih platformi ( Fivver, Upwork, Freelancer.hr, itd. ) ili preko vlastite web stranice i to mogu biti fizičke ili pravne osobe. Za virtualnog asistenta nije potrebno specifično obrazovanje. Bitno je posjedovati znanje i vještine za poslove koje će obavljati. Na popisu aktivnosti virtualnog asistenta mogu biti razni poslovi uredskog tipa, od administracije, marketinških poslova, umjetničkih, istraživačkih, savjetodavnih prodajnih i ostalih. Najvažnije za one koji preferiraju rad od kuće da sve te poslove mogu obavljati “remote work” konceptom.

Važno je napomenuti da za poslove virtualnog asistenta osim profesionalnih sposobnosti za operativni dio posla, treba posjedovati stav odgovornosti, ustrajnosti i privrženosti onome što radi. Naime, netko tko traži usluge virtualnog asistenta može tražiti asistenciju za više djelatnosti i vaše radno vrijeme traje onoliko koliko je potrebno da se završi posao.

Digitalci – laka zarada ili…?

Laka zarada ne postoji. Svoje dugogodišnje radno iskustvo sticala sam u multinacionalnoj kompaniji. Analizirajući proteklo vrijeme, zaključujem da “biznis bez obzira obavlja li se remote ili na tradicionalni način rada, nije lagodan! Poslodavac uvijek od radnika traži maksimum i nitko nema namjeru “štedjeti” nikoga. Zamislite da imate svoju tvrtku: pretpostavljam da bi davali sve od sebe, ali vaš radnik bi to isto trebao činiti, zar ne?

Svejedno je o kakvoj vrsti radnog odnosa se radi, privatnom ili javnom poduzeću, vi radite i poslom ste okupirani  8 sati, nekada i više. Nitko vam neće odati priznanje nakon obavljenog posla, čestitati niti darovati nešto! Jedini rezultat posla je vaša plaća koju trebate zaraditi! NE POSTOJI LAKA ZARADA i ako ste to negdje pročitali odmaknite se od tog teksta.

Za posao treba: znanje i posvećenost. Nitko vas neće platiti ako to nemate.

Svatko tko se bavi internet marketingom reći će vam da stečeno znanje, bez obzira kako je usvojeno, nije dovoljno za posao. Svi prolaze svoje faze od zaluđenosti (idealan posao za remote work) i potencijalnih ideja do faze ogorčenosti, razočarenja i odustajanja. Znanjem i vremenom utrošenim u materiju nećete postići rezultate ako niste posvećeni ovom poslu. To znači da ga prihvaćate sa svim njegovima prednostima i manama.

Jeste li pročitali:

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)