
Kada posao postaje poziv?
Vođena svojim iskustvom, podijelila sam proces traženja posla u faze. Tako sam došla do zaključka da u potrazi za poslom prolazimo kroz: informiranje, planiranje, potragu i pronalazak a sve te četiri stavke definirane su našim stavom o tome što mi zapravo tražimo.
Da li posao nalazimo radi zadovoljenja egzistencijalnih, esencijalnih i životno neophodnih materijalnih stvari? U tome smo slučaju manje kritični, tolerantniji u izboru poslova, skloniji raditi i za manju plaću, a motiv? Uglavnom, to je opstojnost, zbilja i elementarna potreba za sticanjem sredstava bitnih za život.
Sa druge strane pronalaženje novog posla može uvjetovati želja za visokim rangiranjem u hijerarhijskoj strukturi poslovnog svijeta. Jednostavno usmjereni smo na karijeru. Tu je bitno isključivo napredovanje u struci, bez obzira da li je razlog poboljšanje materijalnih prava ili impresioniranje drugih radi vječite želje za povećanjem vlastite konkurentnosti.
Treće je ono kada kažemo: „Ovo je moj poziv a ne posao“. To je iznimno visok stupanj harmonije između onoga što radimo i onoga što jesmo. Posao koji radimo budi emocije a entuzijazmu nikada kraja. Ništa nije teško jer ono egzistencijalno (iako je jako bitno jer moramo zarađivati za život) i karijerno padaju u drugi plan.
Najbitniji je taj sklad osjećajnosti prema poslu i vlastite osobnosti. Naravno, nije isključeno da posao i karijera ne podrazumijevaju emocije, ali ova dimenzija poziva je razina u kojoj je ključna motivacija za rad. Cilj je jasan a onaj tko tako shvaća svoj posao uvijek teži pozitivnom ishodu posla i usmjerenosti ka cilju.
Nije niti potrebno spominjati da i posao i karijera i poziv predstavljaju pravce koji se međusobno isprepliću i svaki od navedenog načina poimanja rada podrazumijeva uključivost svih vaših vrijednosti, sklonosti, poriva i osjećaja.
Kako sam posao pretvorila u poziv?
Svatko od nas tko teži usmjerenosti ka pozitivnom cilju stvara i pozitivnu spregu rada, karijere i motivacije a samim time čini to da posao doživljava kao viši cilj. Onaj u kojemu može iskazati svoje vrijednosti, senzibilnost i privrženost svome radu. Sve je to bitno radi unutarnjeg osjećaja zadovoljstva u kojem rad, pored obaveze, predstavlja ispunjenost i zadovoljstvo. Motiv za život a ne uvjet.
Iako za sebe mogu reći da sam godinama obavljala posao radi zadovoljenja materijalne (egzistencijalne) strane života u datom trenutku života spoznala sam da je promjena vlastite orijentacije neophodna. Tako sam i pretvorila posao u poziv.
Nakon puno godina rada u poslu u kojem nisam mogla u potpunosti iskoristiti svoje jake strane pronašla sam posao u struci. I ne samo da sam promijenila posao, promijenila sam i smjer u poimanju posla u kojem je uključivost emocija, motivacije i energije izrazito velika.
Posao, poziv ili karijera
Opet slijedi nekoliko savjeta. U nastojanjima kako posao pretvoriti u poziv ili barem približiti osjećajima gdje ga nećemo doživljavati kao stegu i napor vrlo je važno preispitati vlastite emocije, potrebe i želje. Nadalje, usredotočite se na toliko željenu promjenu, radite na tome i na kraju promijenite.
Savjeti:
- Krenite od vlastitih osjećaja. Što trenutno radite i što želite? Da li vam trenutni posao donosi zadovoljstvo na emotivnom polju? Da li vas zadovoljava materijalno? Što je sa karijerom? Odgovorite na ova pitanja i pokrenite sklop razmišljanja i entuzijazma, planirajte i promijenite smjer ili posao. Moguće je: radila sam 26 godina nakon čega sam povezala svoju struku sa poslom kojeg volim.
- Promjena nikada ne dolazi sama. Vlastiti trud i fokus na promjenu ponekad će se učiniti uzaludnim ali: nitko nam neće pomoći ako si ne pomognemo sami. Sada kada ste raščistili sami sa sobom krenite dalje. Proširite svoje vidike: educirajte se na raznim poljima, raspitujte se o mogućnostima posla kojeg želite raditi. Nikada nije kasno osim kada odustanete od svojih snova i želja.
- Ukoliko niste zadovoljni svojim poslom mogu vas utješiti vlastitim primjerom. Ono što je mene održalo u 26 godina obavljanja poslovnih zadataka je: uzdizanje vlastitog rada na razinu globalne profesionalno poslovne važnosti. Vaš je rad sastavni dio strategije kompanije koji vodi cilju. Iako svi obavljamo samo jedan segment taj dio je sastavnica koncepta cijele poslovne politike i njime dajemo prilog pozitivnom cilju poslovanja. Vrlo ste bitni u tom ogromnom kotaču koji se tako sporo okreće ali budite sigurni, vaš je doprinos ogroman.
I na kraju: da li želite promijeniti posao ili samo smjer u načinu obavljanja posla, u oba slučaja taj aspekt života treba prihvatiti kao sinergiju rada i motivacije za napredovanjem, kao i ispunjavanje vlastitih emocija, potreba i želja u profesionalnom smislu. Samo tako rad možemo uzdići u dimenziju “posla kojeg volim”. Bez emocija i motiva posao i karijera su trajna obaveza i stega.
